کاربرد لیزر درمانی

alizadeh

لیزر درمانی  درمان های پزشکی هستند که از نور متمرکز استفاده می کنند. بر خلاف بسیاری از منابع نور، نور از یک لیزر

لیزر درمانی چیست؟

درمان های لیزری درمان های پزشکی هستند که از نور متمرکز استفاده می کنند. بر خلاف بسیاری از منابع نور، نور از یک لیزر (که برای تقویت نور توسط انتشار منتشر شده از تابش می ایستد) به طول موج های خاص تنظیم می شود. این اجازه می دهد تا آن را به پرتوهای قدرتمند متمرکز شود. نور لیزر بسیار شدید است که می توان آن را برای شکل دادن الماس یا برش فولاد استفاده کرد.
در پزشکی، لیزر به جراحان اجازه می دهد با تمرکز بر یک ناحیه کوچک، آسیب رساندن به کمتر از بافت های اطراف، در سطوح بالای دقت کار کنند. اگر لیزر درمانی دارید، ممکن است درد، تورم و زخم کمتر از جراحی سنتی داشته باشید. با این حال، لیزر درمانی می تواند گران باشد و نیاز به درمان های مکرر دارد.
لیزر درمانی برای چیست؟
-کاهش یا تخریب تومورها، پولیپ ها یا رشد پیش آگهی
-از بین بردن علائم سرطان
-سنگ کلیه را حذف می کند.
-بخشی از پروستات را حذف می کند.
-یک شبکیه جدا شده را تعمیر می کند.
-بهبود بینایی
-ریزش مو ناشی از آلوپسی یا پیری را درمان کنید
-درد را درمان کنید، از جمله درد عصب پشت
لیزرها می توانند اثر متقابل و یا آب بندی داشته باشند و ممکن است برای مهر و موم استفاده شوند:
-انتهای عصبی برای کاهش درد پس از جراحی
-رگ های خونی برای جلوگیری از از دست رفتن خون
-عروق لنفاوی برای کاهش تورم و محدود کردن گسترش سلول های تومور
لیزرها همچنین می توانند در درمان مراحل اولیه برخی از سرطانها مفید باشند ، از جمله:
-سرطان دهانه رحم
-سرطان آلت تناسلی
-سرطان واژن
-سرطان روده
-سرطان ریه سلول غیر سلولی
-سرطان پوست پایه سلولی
-برای سرطان، لیزر درمانی معمولا در کنار درمان های دیگر مانند جراحی، شیمی درمانی یا تابش استفاده می شود.
لیزر درمان زیبایی نیز استفاده می شود:
-حذف زگیل، مول، نشانه های تولد و نقاط خورشید
-حذف مو
-ظاهر شدن چین و چروک ها، لکه ها یا زخم ها را کاهش می دهد
-تاتو را حذف کنید

چه کسی نیاز به لیزر درمانی ندارد؟
برخی از جراحی های لیزری، مانند پوست های زیبایی و جراحی های چشم، در نظر گرفته می شود جراحی های انتخابی. بعضی افراد تصمیم می گیرند که خطرات بالقوه می تواند مزایای این نوع جراحی ها را بیشتر کند. برای مثال، برخی از بیماری های بهداشتی یا پوستی ممکن است توسط جراحی لیزیک دچار تشدید شود. همانطور که با عمل جراحی معمولی، سلامت کلی کلی نیز خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهد.
قبل از تصمیم به عمل جراحی لیزر برای هر نوع عملیات، با پزشک خود صحبت کنید. طبق سن شما، بهداشت عمومی، طرح مراقبت های بهداشتی و هزینه جراحی لیزر، پزشک ممکن است توصیه کند که روش های جراحی سنتی را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر شما جوانتر از ۱۸ سال هستید، نباید جراحی چشم Lasik انجام دهید.
چگونه می توانم برای لیزر درمانی آماده کنم؟پیش از آن برنامه ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید که بعد از عملیات به موقع بازی کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که کسی می تواند شما را از روش انجام دهد. شما احتمالا هنوز تحت تاثیر بیهوشی یا داروها قرار دارید.چند روز قبل از جراحی ممکن است توصیه شود که اقدامات احتیاطی مانند توقف داروهایی که می توانند بروز لخته شدن خون، مانند تهیه کننده خون، متوقف شود.

چگونه لیزر درمانی انجام می شود؟
تکنیک های لیزر درمان بر اساس روش انجام می شود.
اگر تومور در حال درمان باشد، آندوسکوپ (لوله نازک، روشن، لوله انعطاف پذیر) می تواند برای هدایت لیزر و مشاهده بافت ها در داخل بدن استفاده شود. آندوسکوپ از طریق سوراخ در بدن مانند دهان وارد می شود. سپس، جراح هدف لیزر و کاهش یا تومور را از بین می برد.
در روش های زیبایی، لیزر ها معمولا به طور مستقیم به پوست اعمال می شوند.

انواع مختلفی دارند؟
برخی از جراحی های رایج لیزری عبارتند از:
-جراحی چشم انکساری (اغلب به نام لیزیک)
-سفید کردن دندان
-اسکار لوازم آرایشی، خال کوبی، و یا حذف چین و چروک
-کاتاراکت یا حذف تومور
لیزر های مختلف برای روش های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، لیزر دی اکسید کربن (CO2)، قطره های کم عمق را ایجاد می کند. آنها اغلب برای سرطانهای سطحی مانند سرطان پوست استفاده می شوند.
لیزرهای آرگون همچنین باعث کاهش اندام می شوند و می توانند برای فعال سازی داروهای نورسنجی (نور فعال) در فتودینامیک درمان شوند. این نوع درمان سرطان نور را با شیمی درمانی ترکیب می کند تا سلول های سرطانی بیشتری را از بین ببرد.
لیزر Nd: YAG می تواند به همراه فیبر نوری حرکت کند. آنها در ترموتراپی بینابینی ناشی از لیزر، یک نوع درمان سرطان استفاده می شوند.
لیزر درمانی با سطح پایین (LLLT) نیز نامیده می شود. از نور لیزر به طول موج های بین ۶۰۰ تا ۹۸۰ نانومتر استفاده می شود. لیزر برای انجام جراحی های جزئی و ترویج بازسازی در بافت استفاده می شود. برنامه هایی وجود دارند که LLLT را به عنوان کمک برای ترک سیگار ارائه می دهند، اما شواهد کمی از استفاده آن برای این هدف حمایت می کنند.

لیزرglabusلیزرems

پس از لیزر چه اتفاقی می افتد؟
بازیابی پس از جراحی لیزر مشابه عمل جراحی معمولی است. برای چند روز اول بعد از عمل ممکن است نیاز به استراحت داشته باشید و داروهای ضد درد را تا زمانی که ناراحتی و تورم کاهش یافته باشد، مصرف کنید.
بازیابی پس از لیزر درمان بر اساس نوع درمان شما دریافت می شود و اینکه چه مقدار از بدن شما تحت تاثیر درمان قرار گرفته است.
شما باید هر دستورالعملی را که دکتر شما را بسیار نزدیک می کند دنبال کنید. به عنوان مثال، اگر جراحی لیزر پروستات دارید، ممکن است لازم باشد یک سوته ی ادراری داشته باشید. این می تواند به درستی بعد از عمل جراحی ادرار کند.
اگر روی پوست شما درمان می شود، ممكن است تورم، خارش و خارش در اطراف محل درمان داشته باشید. پزشک شما ممکن است از پماد استفاده کند و لباس را تا سطح آن بپوشاند و آن را محکم و آبگیر کند.
برای چند هفته اول پس از درمان، مطمئن شوید که موارد زیر را انجام دهید:
استفاده از داروهای بدون نسخه برای درد، مانند ایبوپروفن (Advil) یا استامینوفن (تیلنول).
منطقه را به طور منظم با آب تمیز کنید.
اعمال پماد ها، از قبیل ژله نفت.
از بسته یخ استفاده کنید.
اجتناب از برداشتن هر چتر.
هنگامی که این ناحیه با پوست جدید رشد پیدا کرده است، می توانید از آرایش یا لوازم آرایشی دیگر برای پوشاندن هر قرمزی چشمگیر استفاده کنید.

 

برای آشنایی و یا خرید محصولات لیزری کلیک نمایید.مراجع:

 • a.Avci, P., Gupta, G. K., Clark, J., Wikonkal, N., & Hamblin, M. R. (2014, February). Low-level laser (light) therapy (LLLT) for treatment of hair loss. Lasers in Surgery and Medicine, 46(2), 144-151/
  • b. Brain and Spine Team. (2016, April 21). Can laser spine surgery fix your back pain? Retrieved from
  health.clevelandclinic.org/2016/04/laser-spine-surgery-may-not     • Frequently asked questions (FAQ). (n.d.)—med.umich.edu/DERM/patient/cdlcfaq.shtml /
  • c. Hashmi, J. T., Huang, Y., Osmani, B. Z., Sharma, S. K., Naeser, M. A., & Hamblin, M. R. (2010, December). Role of low-level laser therapy in neurorehabilitation. PM&R, 2(12 Suppl 2), S292-S305 ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3065857/
  • d. How to prepare your body for surgery. (n.d.) piedmont.org/living-better/how-to-prepare-your-body-for-surgery
  • e. Lasers in cancer treatment. (2011, September 13) cancer.gov/aboutcancer/treatment/types/surgery/lasers-fact-sheet
  • f. Mayo Clinic Staff. (2013, July 23). Prostate laser surgery: Definition mayoclinic.org/tests-procedures/prostate-laser-surgery/basics/definition/prc-20013285
  • g. Mayo Clinic Staff. (2014, June 4). Laser resurfacing: What can you expect
  mayoclinic.org/tests-procedures/laser-resurfacing/basics/what-you-can-expect/prc-20019469
  • h. Mayo Clinic Staff. (2015, November 20). General anesthesia: Risks mayoclinic.org/tests-procedures/anesthesia/details/risks/cmc-20163587
  • i. Medical lasers. (2016, April 11)fda.gov/Radiation-EmittingProducts/RadiationEmittingProductsandProcedures/SurgicalandTherapeutic/ucm115910.htm
  • j. Preparing for surgery: Overview. (2011, April 28) healthywomen.org/condition/preparing-surgery
  • k. The real cost of laser eye surgery. (2015, March 6) lasik.com/articles/you-can-afford-cost-of-lasik
  • l. When is LASIK not for me? (2014, June 9)
  fda.gov/MedicalDevices/ProductsandMedicalProcedures/SurgeryandLifeSupport/LASIK/ucm061366.htm

 

 

دفتر مرکزی

تهران، یوسف آباد، خیابان 64
پلاک 15، طبـقه 4، واحـد 12

 

اطلاعات تماس

تلفـن : 02188622820
ایمیل : info[AT]tavanafza[DOT]com

عضویت در خبرنامه

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت توان افزا بهبود می‌باشد