توانبخشی

alizadeh

توانبخشی: پس از یک آسیب جدی، بیماری یا جراحی، ممکن است به آرامی بهبود یابد. ممکن است لازم باشد که قدرت خود را دوباره به دست بیاورید، مهارت ها یا راه های جدیدی را برای انجام کارهایی که قبلا انجام دادید دوباره بدست آورید. این روند توانبخشی را توانبخشی می نامیم.


توانبخشی اغلب بر روی این موارد متمرکز است:
۱- درمان فیزیکی برای کمک به بدست آوردن توانایی، تحرک و تناسب اندام شما
۲- کاردرمانی برای کمک به شما در فعالیت های روزانه خود
۳- گفتار درمانی برای کمک به صحبت کردن، درک، خواندن، نوشتن و بلعیدن

درمان توانبخشی برای افراد مختلف:

نوع درمان و اهداف درمان ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. یک فرد سالخورده که سکته مغزی دارد، می تواند به راحتی به کمک توانبخشی، بدون کمک کسی بتواند لباس را عوض و یا حمام کند. حتی افراد جوان که حمله قلبی دارند از طریق توانبخشی قلبی به کار و فعالیتهای عادی ادامه دهند. فرد مبتلا به بیماری ریه با کمک توانبخشی ریه قادر به نفس کشیدن بهتر و بهبود کیفیت زندگی خود می باشد.

بررسی توانبخشی:

خدمات توانبخشی شامل افرادی است که توانایی عملکرد طبیعی خود را از دست داده اند، اغلب به علت آسیب، سکته مغزی، عفونت، تومور، جراحی یا اختلال پیشرفت (مانند آرتریت) اتفاق افتاده است.

برنامه توانبخشی ریه اغلب برای افرادی که بیماری مزمن انسدادی ریه دارند مناسب است. افرادی که پس از استراحت طولانی مدت (به عنوان مثال، به علت آسیب شدید و یا بعد از عمل جراحی) ضعیف می شوند نیز نیاز به توانبخشی دارند.
فیزیوتراپی، کار درمانی، درمان هر گونه درد و التهاب، و بازآموزی برای جبران برخی از توابع خاص از دست رفته، تمرکز معمول در توانبخشی است. درمان معمولا شامل جلسات مداوم تمرین یک به یک برای چندین هفته است.
نیاز به توانبخشی در همه گروه های سنی، هرچند نوع، سطح و اهداف توانبخشی اغلب با سن متفاوت است. افراد مبتلا به اختلالات مزمن، اغلب افراد سالمند، اهداف متفاوتي دارند و نياز به توانبخشي شديد يا طولاني نسبت به افراد جوان مبتلا به اختلال موقت (از قبيل شکستگي يا سوزش) دارند. به عنوان مثال، هدف از توانبخشی یک فرد مسن که دارای نارسایی شدید قلبی است و سکته کرده است ، ممکن است به راحتی نتواند توانایی انجام بسیاری از فعالیت های خود مراقبتی مانند خوردن، پانسمان، حمام کردن، انتقال بین تخت و صندلی ، استفاده از توالت، و کنترل عملکرد مثانه و روده – در صورت امکان بدست بیاورد. ولی یک فرد جوان که شکستگی دارد، اغلب به سرعت عملکردها عملکردهایش را بدست خواهد آورد. با این حال، سن به تنهایی دلیلی برای تغییر اهداف یا شدت توانبخشی نیست، وجود اختلالات و محدودیت ها بسیار مهم است.

برای شروع یک برنامه توانبخشی ، یک ارجاع (به صورت یک نسخه) به پزشک متخصص (پزشک متخصص در پزشکی توانبخشی)، یک درمانگر حرفه ای یا فیزیکی یا یک مرکز توانبخشی می نویسد. ارجاع اهداف درمان، توصیف نوع بیماری یا آسیب و تاریخ شروع آن را تعیین می کند. ارجاع همچنین نوع درمان مورد نیاز را مشخص می کند، مانند آموزش کمینه سازی (کمک به راه رفتن) و آموزش در فعالیت های زندگی روزمره.

جایی که توانبخشی انجام می شود بستگی به نیازهای فرد دارد. بسیاری از افراد از جراحات و به صورت سرپایی در درمانگاه بهبود می یابند. افراد دارای معلولیت شدید ممکن است در مرکز توانبخشی بیمارستان یا بیمارستان نیاز به مراقبت داشته باشند. در چنین شرایطی، یک تیم توانبخشی از آن ها مراقبت می کند. این تیم ممکن است شامل پزشک یا درمانگر، پرستاران، روانشناسان، کارگران اجتماعی، پاتولوژیستهای گفتاری (که صحبت کردن، زبان و صدا را ازیابی می کنند)، متخصصین شنوایی (که شنوایی را ارزیابی می کنند)، سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی و اعضای خانواده را شامل می شود. یک رویکرد تیمی بهترین گزینه خواهد بود زیرا از دست دادن عملکرد می تواند منجر به مشکلات دیگری مانند
افسردگی
بی تفاوتی
مشکلات مالی شود.
مراقبت در منزل می تواند مناسب افرادی باشد که نمی توانند به آسانی سفر کنند اما نیاز به مراقبت کمتری دارند مانند کسانی که قادر خواهند بود از تخت به صندلی یا صندلی به یک توالت حرکت کنند. با این حال، اعضای خانواده یا دوستان باید در مراحل توانبخشی کمک حال باشند. توانبخشی در خانه با کمک اعضای خانواده برای بیمار بسیار مطلوب است، ولی از لحاظ جسمی و احساسی همه افراد درگیر خواهند شد. گاهی اوقات باید پزشک باید به کار درمانی در خانه بپردازد.
بسیاری از خانه ها برنامه های توانبخشی کمتر از مراکز توانبخشی دارند. برنامه های کمتر فشرده برای افرادی که قادر به تحمل درمان نیستند، مانند افراد ضعیف یا مسن تر مناسب هستند.

اهداف تیم توانبخشی:

هر تیم یا متخصص توانبخشی دو هدف کوتاه مدت و بلند مدت را برای هر مشکل تعیین می کند. به عنوان مثال، یک فرد با آسیب دست ممکن است دامنه حرکت را محدود کند. اهداف کوتاه مدت ممکن است افزایش دامنه حرکت با یک مقدار مشخص و  قدرت گرفتن را شامل گردد .اهداف کوتاه مدت برای ارائه یک هدف فوری و قابل دستیابی است. اهداف بلند مدت برای کمک به مردم در درک آنچه می توانند از توانبخشی انتظار می رود و در آن می توانند در چند ماه آینده انتظار داشته باشند.  برای دستیابی به هر هدف کوتاه مدت تشویق می شوند و تیم به شدت از پیشرفت نظارت می کند. اهداف ممکن است تغییر کند، اگر مردم تمایل دارند (به صورت مالی یا غیرمستقیم) تمایل به ادامه یا در صورت پیشرفت آهسته تر یا سریعتر از حد انتظار داشته باشند.
در بسیاری از موارد، اهداف کمک به مردم دوباره راه می روند و آنها را قادر می سازد تا فعالیت های روزانه خود را انجام دهند (مانند لباس پوشیدن، نظافت، حمام کردن، تغذیه، آشپزی و خرید).
صرفنظر از شدت معلولیت یا مهارت تیم توانبخشی، نتیجه نهایی توانبخشی بستگی به انگیزه فرد دارد. بعضی از مردم به بهبودی دست می یابند تا از اعضای خانواده یا دوستان خود به دست آورند.

گفتار درمانی، کار درمانی و سایر روش هایی که “تمرین” عملکرد مغز را به کار می برند. به عنوان مثال، تمرینات هماهنگی چشم، ممکن است نقص عملکرد مشخصی را بازسازی کند، یا برنامه ریزی و سازماندهی به خوبی ساختار یافته، ممکن است به بهبود عملکرد اجرایی کمک کند.
توابع مغزی که به علت آسیب های مغزیدچار اختلال می شوند، اغلب با چالش کشیدن به احیای آن می پردازند. کارهای عظیمی در مسیرهای عصبی به شدت آسیب دیده انجام می شود.
معلولیت منجر به از دست دادن استقلال، اختلال در فعالیت های معمولی دوران کودکی  و روابط اجتماعی، عدم حضور در مدرسه و فرصت های آموزشی و اشتغال می شود. جراحاتی که ممکن است از توانبخشی عصبی بهره مند شوند شامل آسیب های مغزی و  (مثل سکته مغزی، ضربه مغزی، جراحی مغز و اعصاب و غیره)، پرتوهای جمجمه، شیمی درمانی داخل وریدی و اختلالات عصبی مانند ADHD است.

توانبخشی بعد از عمل:

توانبخشی ممکن است در اسرع وقت پس از جراحی شکستگی لگن، اغلب در عرض یک روز امکان پذیر باشد. اهداف اولیه کمک به افرادی است که نقاط قوت خود را قبل از شکستگی از دست داده اند. هدف نهایی بازگرداندن توانایی آنها در شکستن است.
گاهی اوقات در عرض چند ساعت از عمل جراحی، مردم تشویق می شوند که در صندلی بنشینند. نشستن خطر ابتلا به زخم ها و لخته های خون را کاهش می دهد و انتقال را برای ایستادن آسان می کند. آنها به تقویت عضلات و عضلات بدن کمک می کنند. معمولا در روز اول بعد از جراحی، آنها را تشویق به ایستادن ، که اغلب با کمک یک فرد صورت می گیرد. در حال انجام این تمرینات، مردم به سمت راهنمایی های زخمی ها به زمین می روند. در روز دوم بعد از جراحی،ایستادن بر روی وزن خود و طور کامل بر روی زخم تشویق می کنند و البته بستگی به نوع شکست و جراحی دارد.

تمرین آمبولیزاسیون (پیاده روی) بعد از ۴ تا ۸ روز تا زمانی که شما می توانید وزن خود را تحمل کنید. تمرینات بالا رفتن از پله ها پس از پیاده روی به زودی آغاز می شود. علاوه بر این، ممکن است افراد را به استفاده از دستگاه یا سایر وسایل کمکی که خطر افتادن را کاهش می دهد تشویق کنند.

برای چند ماه (معمولا ۱ تا ۳) بعد از جراحی، برای جلوگیری از آسیب، اقداماتی لازم است. افراد باید تمرینات روزانه را برای تقویت عضلات پا و پشت بدنه انجام دهند. توصیه می شود که اشیاء سنگین را بلند و پرت نکنند یا مدت زمان طولانی روی صندلی ننشینند. هنگام نشستن، نباید از زیاد به اندام  زخمی فشار بیاورند. کاردرمانان به مردم یاد می دهند که چگونه فعالیت های روزمره خود را در حالی انجام دهند که عمل کرده اند.

تجهیزات توانبخشی:

تجهیزات توانبخشی مختلفی وجود دارد که ما به بررسی تعدادی از این تجهیزات توانبخشی که با نتایج بسیار مثبتی از  توانبخشی روبه رو شده است می پردازیم:

پاراپودیوم مدل DYNAMIC

پاراپودیوم مدل DYNAMIC  نوعی ثابت کننده در حالت عمودی است که دارای یک سطح اتکاء بزرگ است که مناسب برای افراد دارای فلج تنه و اندام تحتانی بوده و موقعیت ایستادن را بدون کمک اضافی عصای زیربغل فراهم می کند.
این وسیله سیستم عمودی، تحرک و توانبخشی فعال را امکانپذیر می نماید.

PARAPODIUM محصولی است که قابلیت انطباق کامل با نیازهای تمامی بیماران با فلج اندام تحتانی را دارد. ارتفاع وسیله، ارتفاع ساپورت زانو و ارتفاع محل قرار گرفتن دست و بازو قابل تنظیم هستند و تنظیم عرض وسیله در محل لگن و زانوها انجام میشود.
همچنین عمق قسمت فوقانی و محل قرار گیری قفسه سینه قابل تنظیم می باشد. تمامی این تنظیمات موجب افزایش راحتی و استقرار مناسب بیمار می گردد.

پاراپودیوم یک اُرتز کمک حرکتی است، که به کاربرانش این امکان را می دهد که به تنهایی و به طور مستقل از دیگران حرکت کنند.

تخت TILT TABLE LT3G33

TILT TABLE LT3G33 تیلت تیبل تک قسمتی برای تمرینات ایستا در حالت supine با حداکثر تحمل وزن ۱۲۰ کیلو گرم بوده که دارای قابلیت زاویه پذیری تا ۸۵ درجه از طریق دو جک گازی می باشد. بالا بردن در یک حرکت مستمر و با حداقل نیرو برای مراقبت ، در حالی که کاربر روی تخت قرار دارد، صورت می پذیرد. تخت دارای وسیله شیب سنج می باشد. ارتفاع از زمین ۸۵ سانتیمتر است. دو کمربند پهن برای نگهداری بیمار روی تخت تعبیه شده است. این تخت دارای چرخهای پهن ترمز دار جهت حمل و نقل آسان می باشد .

نوار کنزیوتیپ EPOSTAPE :

نوار کنزیوتیپ باعث درمان آسیب های ورزشی و افزایش فضای زیر پوست به حرکت مایعات زیر پوستی کمک می کند.

ویژگیهای کینزیوتیپ های EPOSTAPE :

• ضد آب (به نحوی که در حین شنا و دوش گرفتن آسیبی نمی بیند).
• استفاده و بکارگیری آسان
• ضد حساسیت و لاتکس فری
• ماندگاری حداقل ۳ روز به روی بدن
• دارای جعبه زیبا با شیار خروج نوار
• تنوع رنگی (بژ ، آبی ، مشکی، قرمز ، سبز ، زرد ، سفید ،صورتی، نارنجی ، بنفش)
• در بسته های ۵ متری با عرض ۵ سانت
• دارای بالاترین کیفت

برای آشنایی با تمامی محصولات توانبخشی روز دنیا کلیک نمایید.

 

دفتر مرکزی

تهران، یوسف آباد، خیابان 64
پلاک 15، طبـقه 4، واحـد 12

 

اطلاعات تماس

تلفـن : 02188622820
ایمیل : info[AT]tavanafza[DOT]com

عضویت در خبرنامه

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت توان افزا بهبود می‌باشد