توانبخشی و امید به آینده

alizadeh

توانبخشی چیست :توانبخشی شناختی یک برنامه برای کمک به آسیب های مغز و یا افراد دیگر شناخته شده برای بازیابی عملکرد طبیعی یا جبران کسری های شناختی است.

این شامل یک برنامه فردی آموزش و تمرین مهارت های خاص و استراتژی های فراشناختی می شود. استراتژی های فرا شناختی عبارتند از: کمک به افزایش سطح آگاهی خود در مورد مهارت های حل مسئله با یادگیری نحوه نظارت بر اثربخشی این مهارت ها و در صورت لزوم خودارزشی

 

شاخه های توان بخشی:

با توجه به آن که توانبخشی بیشتر در مورد کودکان و بزرگسالانی کاربرد دارد که از نظر توانایی‌های جسمی ذهنی یا گفتاری دچار مشکل می‌باشند رشته‌های دخیل در این فرایندها را شاخه‌ها یا اعضای تیم توانبخشی می‌دانند. این رشته‌ها عبارتند از:
۱-ارتوپدی فنی
۲-بینایی سنجی
۳-شنوایی شناسی
۴-طب فیزیکی و توانبخشی
۵-فیزیوتراپی
۶-کاردرمانی
۷-گفتاردرمانی
۸-مددکاری اجتماعی
۹-مدیریت توانبخشی

انواع توانبخشی:
مردم و مشکلات آنها پیچیده است. بنابراین، جای تعجب نیست که انواع برنامه های توانبخشی مختلف، سبک ها و فلسفه های درمان وجود دارد. چه چیزی برای یک نفر کار می کند ممکن است برای فرد دیگری کارآمد باشد. بخشی از آن مربوط به مفاهیم نسبتا جدیدی از درمان جامع است. این مفاهیم، سایر بیماری های روحی و جسمی را که باید مورد توجه قرار گرفته و مورد درمان قرار گیرند، در نظر می گیرند تا بتوانند توانایی درمانی را نه تنها در حال حاضر بلکه در بلند مدت نیز موفق کنند.
به عنوان مثال، توانبخشی موفق برای الکل ممكن است نیاز به درمان شرایط تشخیص دوگانه، مانند اعتیاد داشته باشد كه در كنار افسردگی یا اختلال دیگر سلامت روان رخ می دهد. فلسفه های درمان می توانند بین برنامه های توانبخشی و برخی درمان های شناختی تحت درمان با داروها متفاوت باشند، در حالیکه دیگران می توانند برنامه های درمان خود را در تغییر شرایط رفتاری در شرایط بسیار ساختاری افزایش دهند. برخی از برنامه های توانبخشی از رویکردهای متعدد استفاده می کنند، تنظیم تعادل و تمرکز این رویکردها به عنوان پیشرفت درمان.

انواع برنامه های توانبخشی:
در حالی که برنامه های توانبخشی به طور معمول در رابطه با سوء مصرف مواد در نظر گرفته می شوند، انواع دیگری از برنامه های توانبخشی وجود دارد. بعضی اوقات دادگاه ها توان بازدارندگی را برای برخی از متخلفان، از جمله کسانی که ممکن است نیاز به کمک در ادغام مجدد جامعه را دارند، در نظر بگیرند. این نوع برنامه های توانبخشی اغلب بر اساس دیدگاه های فلسفی مشابه ساخته می شوند و می توانند به شیوه ای مشابه برنامه های سوء مصرف مواد سازماندهی شوند. برخی از انواع برنامه های بازپروری رایج عبارتند از:
۱-برنامه های توانبخشی مسکونی این است که بیمار در طول درمان نگهداری می شود. اینها داوطلبانه هستند اما مشارکت نیز اغلب داوطلبانه است. انتظار میرود بیماران در تمام مراکز باقی بمانند. بعضی از آنها برنامه های قفل شده ای هستند که بیماران از رفتن به حالت تعلیق در می آیند. دیگران با یک مشتری که قصد ترک آن را ندارند، دخالت نمی کنند، هرچند ممکن است بازده را ممنوع کنند. به طور معمول، این برنامه های توانبخشی فشرده ۲۸ روز طول می کشد؛ با این حال، برخی از آنها وجود دارد، که در صورت لزوم طول می کشد.
۲-خانه های نیمه راه و خانه های شاداب، گزینه های مراقبت از مراقبت از بیماران پس از اتمام یک برنامه بازسازی سنتی تر هستند. در حالی که بیماران ساکن هستند، آنها اجازه می دهد مقدار زیادی از آزادی در یک خانه زندگی راحت. آنها قادر به رفتن به محل کار یا مدرسه می باشند و با اجازه می توانند در فعالیت های تفریحی خاص شرکت کنند.
۳-درمان سرپایی نوعی برنامه توانبخشی است که در آن بیمار در منزل خود زندگی می کند و به روال زندگی روزمره، مانند کار، مدرسه و تعهدات خانوادگی، مراجعه می کند، در حالی که به طور منظم به درمانگاه مراجعه می کند. فواصل زمانی متفاوت با توجه به نیاز است و می تواند روزانه، هفتگی یا هر برنامه ای باشد که سلامت روان یا سوء مصرف مواد محوله ضروری باشد.
۴-برنامه های مبتنی بر جامعه، آنهایی هستند که در جامعه قرار دارند، نه به صورت رسمی تر. الکلی ناشناس (AA) یک نمونه از این نوع برنامه توانبخشی است. مراکز افتتاح فروشگاهی دیگری هستند. بسیاری از این برنامه های مبتنی بر جامعه مانند AA یا Narcotics Anonymous مبتنی بر مدل درمان ۱۲ مرحله ای هستند.

درمان توانبخشی شناختی چیست؟
درمان توانبخشی شناختی  (CRT) فرایند بازخوانی مهارت های شناختی است که در نتیجه آسیب به سلول های مغزی / شیمیایی از بین رفته یا تغییر یافته است. اگر مهارت ها نتوانند بازنویسی شوند، باید آنهایی که تازه به کار گرفته شده اند را آموزش دهند تا بتوانند کارکرد شناختی از دست رفته خود را جبران کنند. روند CRT شامل ۴ مولفه است:
۱- آموزش در مورد نقاط ضعف شناختی و نقاط قوت. تمرکز در اینجا این است که توسعه آگاهی از مشکل.
۲-آموزش فرآیند این به توسعه مهارت ها از طریق آموزش مجدد مستقیم یا تمرین مهارت های شناختی پایه اشاره می کند. تمرکز اینجا در برطرف کردن مشکل است.
۳-آموزش استراتژی این شامل استفاده از استراتژی های زیست محیطی، داخلی و خارجی است. تمرکز اینجا جبران کردن و نه حل کردن مشکل است.
۴-آموزش فعالیت های عملیاتی این شامل استفاده از سه جزء دیگر در زندگی روزمره است. تمرکز اینجا در مورد بهبود زندگی واقعی است.
درمان توانبخشی شناختی (ارائه شده توسط یک درمانگر آموزش دیده) یک زیرمجموعه توانبخشی شناختی (توانبخشی مبتنی بر جامعه است که اغلب در آسیب مغزی آسیب دیده ارائه شده توسط متخصصان توانبخشی) و برای افرادی که دچار سکته مغزی در سمت چپ یا نیمکره راست یا آسیب مغزی هستند اثبات شده است. برای درمان اسکیزوفرنیا، ADHD و اختلال افسردگی عمده، نوعی از درمان توانبخشی شناختی تحت درمان با درمان اصلاح شناختی استفاده شده است.
توانبخشی شناختی، معیار مشتری، بر اساس استراتژی های آسیب مغزی در جامعه شامل حافظه ، عملکرد اجرایی، برنامه ریزی فعالیت ها و “پیگیری ” (به عنوان مثال، حافظه، ترتیب کار، لیست ها) می باشد.
همچنین ممکن است برای آسیب های مغزی آسیب دیده، که جمعیت اولیه آن در جوامع پزشکی و بازآموزی دانشگاه مانند کسانی که مثل نماینده گابریل گیفوردز آمریکا رنج می برند، توصیه می شود، بر اساس نظریه دکتر گرگوری J. O’Shanick از انجمن آسیب مغزی از امریکا که خود تایید کرده است که بخشی از توانبخشی او خواهد بود. توانبخشی شناختی ممکن است بخشی از یک برنامه جامع خدمات اجتماعی و یکپارچه سازی خدمات مسکونی مانند زندگی پشتیبانی، اشتغال، حمایت از خانواده، آموزش حرفه ای، سلامت خانه (به عنوان کمک شخصی)، تفریح و یا برنامه های آموزشی در جامعه باشد.

رویکردهای درمان:
طبق گفته موسسه ملی سوء مصرف مواد، “هیچ درمان واحد برای همه مناسب نیست.” بنابراین، امروزه روش های مختلف درمان در حال استفاده است. اغلب روش های درمان در رابطه با یکدیگر استفاده می شود. با این حال، حرفه ای ها به اندازه بقیه ما متفاوت هستند و ممکن است فلسفه های مختلفی را که ارزش یک رویکرد نسبت به دیگری دارند، داشته باشند. با استفاده از رویکردهای چندگانه، تعادل بین رویکردها اغلب به طور مداوم ارزیابی می شود و با توجه به پیشرفت درمان یا تغییرات در نیازهای درمان فرد، تنظیم می شود. این ها بعضی از رایج ترین شیوه های درمان هستند:
اصلاح رفتار تمرکز اصلی خود را بر کنترل رفتار دارد. این یک عنصر قوی از درمان های مسکونی است، زیرا خانه در آن اجازه می دهد. بخشی از کنترل رفتاری در چنین تنظیماتی با روش های بسیار ساختار یافته و حتی سفت و سخت به دست می آید.
درمان دارویی بعضی اوقات به عنوان درمان مکمل در یک مراکز توانبخشی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، آن را می توان برای کمک به تسکین علائم یک وضعیت همسو با استفاده از آن به طوری که شرایط اولیه می تواند با موفقیت بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
درمان های شناختی کسانی هستند که بر فرآیندهای ذهنی آگاه تمرکز می کنند. آنها به دنبال فرایندهای تفکر ناسالم یا غیر تولیدی هستند که فرآیندهای تفکر منفی را با آنهایی که مولد و مثبت هستند را جایگزین می کنند و برای کمک به ترکیب استراتژی های مقابله با زندگی روزمره، ارائه راه حل های جایگزین برای مشکلات و استرس های زندگی است.
درمان جامع شامل برنامه های توانبخشی است که بر روی کل فرد تمرکز می کنند، نه تنها مشکل ارائه شده یا اولیه. این رویکرد اذعان می کند و به طور فعال تلاش می کند تا سایر شرایطی را که ممکن است مانع موفقیت های بازتوانی شوند، در نظر بگیرند. برای مثال، برنامه درمان توانبخشی برای معتاد به هروئین بازسازی ممکن است شامل درمان دندانپزشکی نیز باشد، در صورتی که در طول دوره اضافی دندان ها نادیده گرفته شده و در حال حاضر دردناک هستند، زیرا درد مزمن ممکن است به عود کمک کند. درمان جامع ممکن است از فعالیتهای طبیعی مختلفی نیز استفاده کند که از شیوه زندگی سالمتر مانند یوگا، مدیتیشن، هنر درمانی یا فعالیتهای در فضای باز حمایت می کنند.

ارزیابی ها:
افراد و خانواده ها در مراحل مختلف پس از آسیب به روش های مختلف پاسخ می دهند. عملکرد، شخصیت، حمایت اجتماعی و خواسته های زیست محیطی از جمله عوامل مؤثر بر آن می باشد. در این واکنش متغیر به درمان، توانبخشی شناختی از درمان سرطان، دیابت، بیماری قلبی، بیماری پارکینسون، آسیب نخاعی، اختلالات روانپزشکی یا هر نوع آسیب یا بیماری دیگر متضرر نمی باشد، زیرا واکنش متغیر به درمان های مختلف، عادی است.
در گزارش ما، چندین متاآنالیز را با استفاده از داده ها از ۱۸ آزمایش تصادفی تصادفی انجام دادیم. براساس داده های این مطالعات، ما توانستیم موارد زیر را بدست آوریم:
۱-بزرگسالان مبتلا به آسیب مغزی متوسط تا شدید که آموزش مهارت های اجتماعی را دریافت می کنند، به طور قابل توجهی بهتر از اقدامات اجتماعی ارتباطی نسبت به بیماران بدون درمان هستند.
۲-بزرگسالان مبتلا به آسیب مغزی آسیب دیده که درمان جامع شناختی توانبخشی را دریافت می کنند، در بهبود کيفيت زندگی در مقایسه با افرادی که فرم درمان کمتري را دریافت می کنند، بهبود قابل توجهی دارند.

خدمات CRT برای دستیابی به تغییرات عملکردی:
۱-تقویت و یا ایجاد الگوهای رفتاری قبلا آموخته شده.
۲-ایجاد الگوهای جدید فعالیت های شناختی یا مکانیسم هایی برای جبران سیستم های عصبی معیوب.
۳-مداخلات به منظور کمک به فرد به عنوان مستقل که ممکن است در مدیریت روزمره و مسئولیت های روزمره خود را در خانه و جامعه خود است.

چگونه اهداف CRT به مهارت های زندگی من کمک می کنند؟
هدف این است که مهارت های عملکردی خود را در شرایط واقعی دنیای حرفه ای با آموزش مجدد مستقیم، استراتژی های جبرانی یا ابزار شناختی تقویت کنید.
کمک به افراد بیشتر از توانایی ها و افزایش اعتماد به نفس و اعتماد به نفس از طریق ارائه آموزش، منابع، اطلاعات و تجهیزات سازگار.
درگیر شدن در تجربیات است که افراد را به تعامل، تجزیه و تحلیل، سوق دادن، بازتاب و اتصال آنچه که در شرایط جدید در جامعه آموخته اند، متصل می کند.

موفقیت در توانبخشی
موفقیت در توانبخشی بستگی زیادی به عوامل مختلف دارد. در مواردی که اعتياد به مواد مضر به خصوص مضر است، همانطور که اغلب با متامفتامين و الکل ديده می شود، قبل از موفقيت طولانی مدت، ممکن است تلاش های توانبخشی چندگانه را انجام دهد. گاهی اوقات فرد کاملا آماده نیست که به موفقیت برسد، همانطور که اغلب مواردی است که مشارکت در یک برنامه توانبخشی از خارج از فرد، مانند یک حکم دادگاه یا فشار خانواده و دوستان است. گاهی اوقات موفقیت در یافتن تعادل مناسب روش های درمان است که می تواند یک چیز بسیار فردی باشد.
فردی که از خود به شدت انگیزه می کند برای موفقیت، به طور کلی ارتباط خوب با متخصصان درمان پیدا می کند. اگر این فرد یک برنامه توانبخشی را که شامل رویکردهای درمان است که نیازهای فردی او را برآورده می کند، می تواند انتظار داشته باشد که به اهدافش برسد. ممکن است مدت زمان کمی طول بکشد و ممکن است چند راهکار دیگر وجود داشته باشد، اما در نهایت، با تلاش مستمر، توانبخشی برای بسیاری از افراد مبتنی بر انگیزه کار خواهد کرد.

مداخله با موفقیت درازمدت در ذهن :
برنامه های توانبخشی بخش مهمی از بهبود و ادغام موفق در یک زندگی سالم و سازنده تر است. انگیزه درونی بهترین مسیر را برای دستیابی به موفقیت درازمدت در تردید ارائه می دهد. بنابراین، بهترین نوع مداخلات در نتیجه فردی است که نیاز به درمان را درک می کند، به جای اینکه بخاطر فشار از خانواده، شرکت کند. به عنوان مثال، شوهر ممکن است به طور جدی در بازجوئی مواد مخدر شرکت کند زیرا همسرش گفته است که او و فرزندانشان خانه را ترک خواهند کرد، اگر این کار را نکنند، نه به این دلیل که او تمایل واقعی برای از بین بردن محرومیت خود دارد. گاهی اوقات دستیابی به این میل درونی برای توانبخشی نیاز به کمک حرفه ای دارد، مانند نوع کمک که یک حرفه ای مداخله مداومی می تواند ارائه دهد.

 


 

منابع :

  1. “Cognitive Rehabilitation Therapy for Traumatic Brain Injury: What We Know and Don’t Know about Its Efficacy” (PDF). ECRI Institute. 2011-01-21. Retrieved ۲۰۱۴-۰۴-۱۷٫ Approaches to cognitive rehabilitation therapy are generally separated into two broad categories: restorative and compensatory.
  2. ^ Jump up to:ab Keith D. Cicerone; Cynthia Dahlberg; James F. Malec; Donna M. Langenbahn; Thomas Felicetti; Sally Kneipp; Wendy Ellmo; Kathleen Kalmar; Joseph T. Giacino; J. Preston Harley; Linda Laatsch; Philip A. Morse; Jeanne Catanese (August 2002). “Evidence-Based Cognitive Rehabilitation: Updated Review of the Literature From 1998 Through 2002”. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation. xxx: Elsevier. ۸۶ (۸): ۱۶۸۱–۱۶۹۲٫doi:1016/j.apmr.2005.03.024. PMID ۱۶۰۸۴۸۲۷٫ Retrieved ۲۰۱۱-۰۱-۲۲٫ The overall analysis of 47 treatment comparisons, based on class I studies included in the current and previous review, reveals a differential benefit in favor of cognitive rehabilitation in 37 of 47 (78.7%) comparisons, with no comparison demonstrating a benefit in favor of the alternative treatment condition.
  3. Jump up^Soderback I.; Ekholm J. (1992). “January–March). Medical and social factors affecting behavior patterns in patients with acquired brain damage: a study of patients living at home three years after incident”. Disability and Rehabilitation. ۱۴ (۱): ۳۰–۳۵٫ doi:3109/09638289209166424.
  4. Jump up^Elgamal S, McKinnon MC, Ramakrishnan K, Joffe RT, MacQueen G (Sep 2007). “Successful computer-assisted cognitive remediation therapy in patients with unipolar depression: a proof of principle study”. Psychol Med. ۳۷ (۹): ۱۲۲۹–۳۸٫ doi:1017/S0033291707001110. PMID ۱۷۶۱۰۷۶۶٫
  5. Jump up^Wykes T (May 2007). “Cognitive remediation therapy in schizophrenia: randomised controlled trial”. Br J Psychiatry. ۱۹۰: ۴۲۱–۷٫ doi:1192/bjp.bp.106.026575. PMID ۱۷۴۷۰۹۵۷٫
  6. Jump up^Wykes T (Aug 2007). “Cognitive remediation therapy (CRT) for young early onset patients with schizophrenia: an exploratory randomized controlled trial”. Schizophr Res. ۹۴ (۱-۳): ۲۲۱–۳۰٫ doi:1016/j.schres.2007.03.030. PMID ۱۷۵۲۴۶۲۰٫
  7. Jump up^O’Connell RG, Bellgrove MA, Dockree PM, Robertson IH (Dec 2006). “Cognitive remediation in ADHD: effects of periodic non-contingent alerts on sustained attention to response”. Neuropsychol Rehabil. ۱۶ (۶): ۶۵۳–۶۵٫ doi:1080/09602010500200250. PMID ۱۷۱۲۷۵۷۱٫
  8. Jump up^Stevenson CS, et al. (Oct 2002). “A cognitive remediation programme for adults with Attention Deficit Hyperactivity Disorder”. Aust N Z J Psychiatry. ۳۶ (۵): ۶۱۰–۶٫ doi:1046/j.1440-1614.2002.01052.x. PMID ۱۲۲۲۵۴۴۳٫
  9. Jump up^Zencius A.; Wesolowski M.; Burke W.H. (1990). “January–March). A comparison of four memory strategies with traumatically brain-injured clients”. Brain Injury. ۴ (۱): ۳۳–۳۸٫ doi:3109/02699059009026146.
  10. Jump up^Burke W.H.; Zencius A.H.; Weslowski M.D.; Doubleday F. (1991). “Improving executive function disorders in brain-injured clients”. Brain Injury. ۵(۳): ۲۴۱–۲۵۲٫ doi:3109/02699059109008095

دفتر مرکزی

تهران، یوسف آباد، خیابان 64
پلاک 15، طبـقه 4، واحـد 12

 

اطلاعات تماس

تلفـن : 02188622820
ایمیل : info[AT]tavanafza[DOT]com

عضویت در خبرنامه

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت توان افزا بهبود می‌باشد