تجهیزات اتاق تاریک کاردرمانی اوتیسم

alizadeh

اتاق تاریک کاردرمانی محیط چند حسگری برای درمان کودکان با مشکلات صدمات مغزی، ناتوانی های پیشرفته، اوتیسم، آلزایمر، جنون و زمینه های سلامت ذهنی و مواردی که در ادامه به آن پرداخته می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

اثرات درمانی اتاق تاریک:

۱-درمان و توانبخشی کودکان طیف اتیسم ، اختلات یادگیری ، عدم توجه و تمرکز
۲-حوزه سلامت سالمندان ( پیشگیری و درمان آلزایمر ودمانس )
۳-پرورش کودکان خلاق با قابلیتهای خاص

اتاق های تاریک در کجاها استفاده می شوند؟

اتاق های تاریک می توانند شامل انواع مختلفی از تجهیزات و دستکاری هایی باشند که سیستم های مختلف حسی مانند شنوایی، فشار، دیدن، و لمس  مورد استفاده قرار گیرند.
اتاق تاریک ممکن است برای تحریک، آرامش، و یا انرژی دادن به عنوان یک تجربه چند حسی یا تمرکز می تواند مورد استفاده قرار گیرد و به سادگی با تشعشع نور، جو، صداها و بافت ها به نیازهای بیمار پاسخ خواهد داد.

برخی از تجهیزات مهم مورد استفاده در اتاق تاریک :

کوسن های دیوار و کف : 

پوشش روی دیوارها و کف اتاق حسی اجازه می دهد تا کاربر به راحتی و مستقل محیط اطراف خود را بدون نیاز به نگرانی، گوشه های تیز و سطوح سخت مورد بررسی قرار دهد.

پروژکتور :

پروژکتور برای کارهای ضروری اسنوئلن بسیار توصیه می شود. اشکالی که تغییر شکل های رنگی و الگوهای ملایم، تمرکز ذهنی اندکی دارند. این به شخص اجازه می دهد با تصویر بدون نیاز به پیش بینی یا رمزگشایی اشکال یا الگوهای اشیاء، آرامش یابد.

 پروژکتور

بابل تیوپ :

بابل تیوپ یک عنصر ضروری در مجموعه حسی می باشد و از ستون حباب،نور پردازی متغیر نور و رنگ استفاده می شود که بوسیله یک کنترل از راه دور، قابل تنظیم است
موارد کاربردی :
• نور و حرکت بابل تیوپ موجب بهبود وضعیت توجه میگردد.
• حرکت حباب ها موجب تعقیب چشمی فرد می شود .
• مطالعات نشان داده است که بابل تیوپ در کاهش ترس و اضطراب کودک موثر بوده ومحیطی سرشار از آرامش را برای او فراهم می کند .
• برای ارزیابی وضعیت بینایی
• افزایش مهارت های ارتباطی به علت فضای دایره وار
• بهترین مکان برای آموزش مفاهیم شناختی همچون تشخیص رنگ میباشد.
• افزایش تماس چشمی نیز می تواند در فاصله بابل تیوپ وآینه ممکن شود.

 

بابل تیوپ

پانل تعادلی :

این تخته ی تعاملی از فن آوری صوتی و لمسی برای تشویق فرد بیمار به تعامل و تمرکز بر انجام کار تشکیل شده است. با استفاده از این فن آوری
کاربران قادر به شنیدن صدا، ، بازتاب رنگ های گوناگون، یا انجام بازی های حافظه می باشند. ازاین دستگاهی میتوان بعنوان تنها حسگر برای
استفاده در کلاس درس، و یا محیط چندحسگری اسنوزلن استفاده نمود. تمام کاربرد های این دستگاه تعاملی و بصورت لمس صفحه انجام پذیر است.

پنل تعاملی

فیبر نوری :

یک راه ایمن برای افزایش توجه و تمرکز و یادگیری شناخنی ،یهبود تعامل به وسیله ی بازی های گروهی در انعطاف پذیری فیبر های نوری میباشد مزیت ایمنی آن نبود جریان الکتریسیته در فیبر ها و عدم حرارت روشنایی رشته هایی می باشد از افراد تند کار و کند کر براساس نیازهای حسی خود توانایی جابه جایی و فاصله رشته ها از صورت را دارند این ابزار در کاهش اضظراب و ترس تاثیرات بسزایی دارد فیبر نوری فضای جذابی را برای کودک ایجاد میکند که قبلا در آن تجربه ای نداشته است ضمنا این امکان را فراهم میکند تا کودک حتی برای چند دقیقه ای هم که شده از محیط پر هیا هوی دنیای اطرافش فاصله بگیرد بی آنکه چشمان کسی در پی نحوه عملکرد وی باشد و به سرعت در مورد او قضاوت کند یعنی همان چیزی که اغلب والدین از خودنشان میدهند در این شیوه درمانی به مراجع اجازه داده میشود تا شرایطی را تجربه کند که هر یک از حواس و یا مهارتها و تواناییی هایشبه ترتیب (مجزا )و به تدریج مورد بررسی و در روند بهبود قرار یگیرند به امید اینکه روند ردمان سرعت بیشتری بگیرد.

فیبر نوری

سوئیچ تغییر رنگ :

سوئیچ رنگ، تعامل، انتخاب، کنترل و یادگیری  را باعث می شود. این امر باعث می شود که این محصول به  وسیله ای سرگرم کننده و در دسترس همه، از جمله افرادی که با مهارت های خوب یا اختلال بصری هستند قرار بگیرد. برخی از سوئیچ های رنگی دارای سیم هایی  هستند که می توانند به دستگاه سوئیچ منتقل شوند، در حالی که دیگران بی سیم هستند.

اپلیکیشن اسمارت کنترل تعاملی:

قابلیت اتصال به هرگونه موبایل هوشمند و تبلت به بابل تیوپ ، فیبرنوری ، تونل نامتناهی و پروژکتور تعاملی با جلوه های کنترل نور دارای بازیهای تعاملی با جلوه های کنترل نور قابلیت تنظیم توناژ و شدت رنگ جهت تطبیق با افراد هایپر و هیپو سنستیو دارای سوند سوئیچ تعاملی جهت ترغیب گفتار با قابلیت تنطیم حساسیت صدا

اپلیکیشن

 

تونل نا متناهی :

با نوری بینهایت که تداعی کننده حس عمقی در فرد می نماید باعث تقویت آن می گردد.کودک دقایق بسیاری می تواند به دور از محرک های محیطی  تمرکز و دقت در نور آن نماید.با استفاده از کلید ساده مربوط به هر رنگ ریموت کنترل نور آن تغییر می نماید.کاملا ایمن و بی خطر است. به راحتی بر روی دیوار و یا میز نصب می گردد.
کاربرد: کودکان مبتلا به اوتیسم ، ADHD و افراد مبتلا به آلزایمر

تونل نامتناهی

سوئیچ مکعب هوشمند:

هدف درک علت و معلول ،شناخت رنگ ها و مهارت های حرکتی است این وسیله موجب تشویق  حرکات فیزیکی  شامل گرفتن ،خم و پرتاب کردن و در نهایت راه جذب  از تعامل با محیط SNOEZELEN می باشد.

سوئیچ مکعب

مه ساز:

با اضافه نموده مه میتوان تاثیر افکت نوری مختلف درون  اتاق را چندین برابر کرد. این دستگاه حالت تعاملی بسیار شگفت آور داشته و زمانی که کاربر یکدکمه را فشار می دهد مه شروع به انتشار می کند.

حباب ساز

حباب ساز:

موجب تحریک و افزایش جلوه های بصری نیز موجب ایجاد هیجان ، تحریک و تشویق و افزایش مهارتهای فرد می گردد .

میل تعادلی

میل تعادلی:

جهت استفاده از وسایل مختلف با احساس آرامش و تحریک اداراک حس عمق

لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی:

جهت تحریکات بصری با شدت زیاد ، ترغیب بینایی افراد و ایجاد تجسم فضایی سه بعدی برای فرد

رنگین کمان ساز

رنگین کمان ساز:

وسیله ای جذاب برای ساخت رنگین کمان در اتاق  که فرد را مجذوب خود کرده و باعث می گردد که  ترس و اضطراب فرد کاهش یابد.

برخی از مزایای یک اتاق تاریک برای کسانی که به آنها نیاز دارند، عبارتند از :

۱-تحریک حسی :  با تشویق کاربر به تعامل و کشف محیط خود  و سپس می تواند اثرات مثبتی بر تواناییش  در واکنش و ارتباط برقرار کردن با جهان بزرگتر در اطراف خود ایجاد کند.
۲-ارتقاء یادگیری و بازی :  با توجه به این که تحریک حسی می تواند در زمینه های مختلف مغز دخالت کند، به کودکان کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را جمع آوری و نگهداری کنند و به نیازهای فرد پاسخ دهد.
۳-بهبود تعادل، حرکت و جهت گیری فضایی :  اتاق های تاریک می تواند به توسعه مهارت های پردازش تصویر کاربران و همچنین مهارت های حرکتی خوب و بد آنها، در تسهیل زندگی روزمره کمک کند.
۴-رفع مشکل  رفتاری :  محیط های تاریک می تواند لحظه  آسایش و آرامش را برای افراد بیش حد فعال و مضطرب  فراهم کند، و به افراد غیر فعال احساس درگیر شدن با آن را می دهد که این باعث می شود که تمرکز را بهبود ببخشد و مانع از آن شود که کاربران از تمایل به “عمل نکردن” جلوگیری کنند.

 


مراجع:

 

http://advocacyinaction.net/using-sensory-rooms-to-help-children/#

https://www.experia-innovations.co.uk/blog/what-is-a-sensory-room-used-for/

http://www.specialkidstn.com/therapyandnursingblog/2017/3/13/

sensory-rooms-and-how-they-are-used

https://www.experia-innovations.co.uk/blog/the-benefits-of-a-sensory-room/

http://www.communitylivingwestnorthumberland

.ca/services/multisensoryroom.aspx

http://sydney.edu.au/health_sciences/speech_pathology/resources/multisensory_room.shtml

http://www.ot-innovations.com/content/view/49/46/

http://sydney.edu.au/health_sciences/speech_pathology/resources/docs/MSR_Manual.pdf

 

دفتر مرکزی

تهران، یوسف آباد، خیابان 64
پلاک 15، طبـقه 4، واحـد 12

 

اطلاعات تماس

تلفـن : 02188622820
ایمیل : info[AT]tavanafza[DOT]com

عضویت در خبرنامه

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت توان افزا بهبود می‌باشد