اوتیسم چیست

alizadeh

اوتیسم چیست : یک ناتوانی طولانی مدت رشدی است که بر چگونگی و ارتباط با دیگران تاثیر می گذارد.

اوتیسم چیست؟

وقتی افراد مبتلا به اوتیسم می بینند، اوتیسم چیست می شنوند ولی جهان را متفاوت تر ازدیگران می بینند اگر شما مبتلا به اوتیسم هستید، دچار زندگی توهمی هستید. اوتیسم بیماری یا ناراحتی جسمانی نیست . اغلب بیماران احساس می کنند اوتیسم یک جنبه اساسی از هویت شان است.
اوتیسم یک وضعیت متفاوتی است که همه افراد مبتلا به اوتیسم مشکلاتی را متحمل می شوند، اما اوتیسم آنها با هم فرق دارد. افراد مبتلا به اوتیسم برخی دارای معلولیت های یادگیری یا مسائل مربوط به سلامت روان یا شرایط دیگر هستند، به این معنی که افراد نیاز به حمایت های متفاوت دارند. همه افراد مبتلا به اوتیسم قدرت یادگیری و توسعه دارند. با حمایت درست، همه می توانند به یک زندگی پر از انتخاب برای آنها کمک کرد.

درمان اوتیسم

چقدر اوتیسم رایج است؟

اوتیسم در بسیاری از افراد وجود دارد. در انگلستان حدود ۷۰۰،۰۰۰ نفر از مبتلایان به اوتیستیک وجود دارد – این بیشتر از ۱ در ۱۰۰ است. افراد از همه ملیت ها و زمینه های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی می توانند اوتیست باشند، اگر چه به نظر می رسد که درصد مردان نسبت به زنان بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرند.
افراد مبتلا به اوتیسم جهان را چگونه می ببینند؟
برخی از افراد مبتلا به اوتیسم می گویند که درجهان احساس غرور می کنند و این باعث نگرانی است که در ارتباط با دیگر افراد و حضور در خانواده، مدرسه، کار و زندگی اجتماعی روزمره می تواند بسیار برایشان سخت باشد. افراد به طور مستقیم می دانند چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، و به همین دلیل می توانند برای برقراری ارتباط با افراد مبتلا به اوتیسم تلاش کنند. افراد مبتلا به اوتیسم برایشان عجیب است که چرا “متفاوت” هستند و تفاوت های اجتماعی خود را به این معنا می دانند که کسی آنها را درک نمی کند.اغلب افراد مبتلا به اوتیسم “غیر فعال” نیستند. بعضی از والدین کودکان اوتیسمی می گویند که دیگران فکر می کنند که فرزندشان شیطانی است، در حالی که در زمان بزرگی متوجه اشتباه خود می شوند. ما از طریق کمپین اطلاعات زیادی را در مورد اوتیسم آموزش می دهیم.

تشخیص:

تشخیص اوتیسم، معمولا توسط یک تیم تشخیصی چندنفری، اغلب شامل یک گفتار درمانگر ، متخصص اطفال، روانپزشک و یا روانشناس است.

مزایای یک تشخیص:

ارزیابی و تشخیص به موقع و دقیق ممکن است مفید باشد زیرا:
به افراد مبتلا به اوتیسم (و خانواده ها، همکاران، همکاران، معلمان و دوستان خود) کمک می کند تا بدانند که چه مشکلات خاصی را در آینده می توانستند تجربه کنند و چه کاری می توانند در مورد آنها انجام دهند. و چه خدمات و پشتیبانی می توانند داشته باشند.

خصوصیات اوتیسم از یک نفر به فرد متفاوت است. فرد دچار مشکلاتی اعم از ارتباطات اجتماعی و تعامل اجتماعی و کارهای محدود و… که از اوایل دوران کودکی که محدود می باشد و تا آنجا که در عملکرد روزمره اختلال ایجاد خواهد کرد.

درمان اوتیسم

روابط اجتماعی:

افراد مبتلا به اوتیسم با تفسیر زبان های کلامی و غیر کلامی مانند حرکات و صدا مشکل دارند. درک زیادی از زبان شناختی دارند و فکر می کنند مردم همیشه دقیقا همان چیزی را می گویند که آنها درک میکنند.

برخی ممکن است صحبت نکنند و یا کم صحبت کنند. آنها اغلب بیشتر از آنچه که افراد به آنها می گویند می توانند بفهمند، در عین حال ممکن است با ابهام یا مفاهیم انتزاعی مبارزه کنند. برخی از افراد مبتلا به اوتیسم از روش های جایگزین ارتباطی مانند زبان اشاره یا نمادهای بصری بهره مند شوند. بعضی ها قادر به برقراری ارتباط بسیار موثر هستند.
افراد مبتلا به اوتیسم اغلب میتوانند – شناخت یا درک احساسات و نیت های دیگران – و ابراز احساسات شان را بخوانند. این امر می تواند آنها را برای حرکت به جهان اجتماعی بسیار دشوار کند. آنها ممکن است:
– مشكلات شدید تكلمی دارند.
– در بیان نیازها مشكل دارند و از اشارات و حركات به جای كلمات استفاده می كنند. اغلب از ضمایر استفاده معكوس می كنند ، به جای استفاده از ” من” از ” تو” استفاده می كنند .
– كلمات و یا جملات دیگران را تكرار می كنند.
– خنده و گریه بی دلیل دارند و یا بدون علت مشخص نگران و مضطرب می شوند.
– قشقرق به پا می كنند و به دلایلی كه برای دیگران آشكار نیست شدیداً پریشان می شوند.
– قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار كنند.
– دوست ندارند در آغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند.
– تماس چشمی ندارند یا تماس چشمی آنها اندك است.
– به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهند.
– با اسباب بازی، درست بازی نمی كنند.
– چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند.
– احساس درد كمتر یا بیشتر از حد دارند.
– از خطرات نمی ترسند.
– پر تحرك یا كم تحرك هستند.
– افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است بخواهند که دوست شوند. برخی ممکن است بخواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند و دوستی داشته باشند، اما نمیدانند که چگونه باید برخورد داشته باشند.

 

درمان اوتیسم

رفتار تکراری و روزمره:

جهان به نظر می رسد یک مکان بسیار غیر قابل پیش بینی و گیج کننده برای افراد مبتلا به اوتیستم است، که اغلب ترجیح می دهند یک روال روزانه داشته باشند تا اینکه بدانند هر روز چه اتفاقی می افتد. آنها ممکن است بخواهند همیشه به همان شیوه به مدرسه یا محل کار مشغول شوند و یا صبحانه بخورند.
استفاده از قوانین نیز می تواند مهم باشد. ممکن است برای یک فرد مبتلا به اوتیسم یک راه متفاوت برای انجام آن دشوار باشد. افراد مبتلا به طیف اوتیسم ممکن است موافق با ایده تغییر نباشند، اما در صورتی که بتوانند برای پیشبرد تغییرات آماده شوند، بهتر عمل می کنند.
منافع بسیار متمرکز:
بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی دارای منافع شدید و بسیار متمرکز هستند، که اغلب از سن بسیار جوان است. این می تواند در طول زمان تغییر کند یا به صورت مادام العمر باشد و می تواند هر چیزی از هنر یا موسیقی، به قطار یا کامپیوتر باشد. علاقه ممکن است گاهی اوقات غیرعادی باشد. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به اوتیسم دوست دارد زباله ها را جمع آوری کند. که با تشویق، فرد علاقه مند به بازیافت و محیط زیست بهبود می بابد.
بسیاری علاقه های خود را به مطالعه، کار می دانند، که داوطلبانه به سایر شغل ها هدایت می کنند. افراد مبتلا به اوتیسم اغلب می گویندکه دستیابی به چنین منافعی برای سلامتی و شادی آنها ضروری است.

حساسیت حسی:

افراد مبتلا به اوتیسم نیز ممکن است حساسیت بیش از حد یا کمتر به صداها، لمس، سلیقه ها، بو ها، نور، رنگ، درجه حرارت و درد داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است صداهایی برای پس زمینه خاصی پیدا کنند که دیگران آن را نادیده می گیرند یا اینکه آن ها را حذف کنند ، یا حواس پرت می شوند. این می تواند اضطراب و حتی درد فیزیکی در آنها ایجاد کند. یا آنها ممکن است توسط چراغ یا چرخش اشیا مجذوب شوند.

نام های مختلف برای اوتیسم:

در طی سالها، برچسب های مختلف تشخیصی مانند اوتیسم، اختلال طیف اوتیسم (ASD)، وضعیت طیف اوتیسم (ASC)، اوتیسم کلاسی، اوتیسم کانر، اختلال پیشرفت فراگیر (PDD)، اوتیسم با عملکرد بالا (HFA)، سندرم Asperger و اجتناب از تقاضا (PDA) داشته اند. این نشانگر دستورالعمل های مختلف تشخیصی و ابزار مورد استفاده و پروفایل های مختلف اوتیسم است که توسط افراد ارائه شده است. به علت تغییرات اخیر و در آینده به دستورالعمل های اصلی تشخیصی، “اختلال طیف اوتیسم” (ASD) در حال حاضر احتمالا رایج ترین معیار تشخیصی است.

علت اوتیسم چیست؟

اوتیسم یك ناتوانی طولانی مدت است كه منجر به اختلال عملكرد عصبی – روانی در فرد می شود. اگر چه علت اصلی آن كاملاً شناخته شده نیست، اما در سال های اخیر تحقیقات و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است.تحقیقات تأكید زیادی بر منشاء زیست شناختی و عصب شناختی در مغز دارد . در بسیاری از خانواده ها سابقه اوتیسم و یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است كه ریشه ژنتیك را مطرح می كند اگر چه تا به حال ژن خاصی كه مربوط به اوتیسم باشد شناخته نشده است . پژوهشگران در مورد نقش ژنتیك در علت شناسی اوتیسم اختلاف نظر دارند و عده ای از آنها تركیب چندین ژن را به عنوان علت اختلال مطرح می كنند . چندین نظریه درباره اوتیسم مطرح شده كه هیچیك به طور دقیق اثبات نشده است.
هیچ «درمان دارویی» برای اوتیسم وجود ندارد. با این حال، طیف وسیعی از استراتژی ها و رویکردها – روش های فعال سازی یادگیری و توسعه – که ممکن است برای کمک این افراد بسیار مفید باشند وجود دارد.

برای اطلاع از تجهیزات و لوازم مناسب جهت درمان اوتیسم ،کلیک نمایید.

 

 


منبع:

What is ASD and What causes ASD? – University of Leicester video in English (also in Urdu, Hindi, Punjabi and Bengali)

 

دفتر مرکزی

تهران، یوسف آباد، خیابان 64
پلاک 15، طبـقه 4، واحـد 12

 

اطلاعات تماس

تلفـن : 02188622820
ایمیل : info[AT]tavanafza[DOT]com

عضویت در خبرنامه

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت توان افزا بهبود می‌باشد