آرتروز

alizadeh

آرتروز بسیار رایج است اما معمولا مورد توجه قرار نمی گیرد. یک درد مفصلی یا بیماری مفصلی است. بیش از ۱۰۰ نوع آرتریت و شرایط مرتبط وجود دارد. افراد در تمام سنین، جنس ها و نژادها می توانند آرتروز داشته باشند و دلیل اصلی ناتوانی در آمریکا است. بیش از ۵۰ میلیون بزرگسال و ۳۰۰۰۰۰ کودک آرتروز دارند. که در میان زنان  رایج تر می باشد و بیشتر  درافراد مسن تر اتفاق می افتد.

آرتروز

علائم مشترک مفصلی آن ها شامل تورم، درد، سفتی و کاهش میزان حرکت می باشد.  که این علائم ممکن است بیشتر هم شود. و می توانند ملایم، متوسط یا شدید باشند و یا سالیان سال باقی بمانند، که ممکن است در طول زمان پیشرفت کنند یا بدتر شوند. آرتروز شدید می تواند منجر به درد مزمن، عدم توانایی انجام فعالیت های روزمره شود و راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها مشکل باشد. آرتروز می تواند تغییرات مفصلی دائمی ایجاد کند. این تغییرات ممکن است قابل مشاهده باشد، مانند مفاصل انگشتان دست، که این آسیب ها  اغلب تنها در اشعه ایکس دیده می شود. برخی از انواع آرتروز نیز بر قلب، چشم، ریه، کلیه و پوست و همچنین مفاصل تاثیر می گذارد.
انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد:

آرتروز زودرس:

استئوآرتریت شایعترین نوع آرتروز است. هنگامی که غضروف – سطح نرم و نرم کننده در انتهای استخوان ها – از بین می رود، استخوان ها در اثر برخورد با استخوان پاشیده می شوند، باعث درد، تورم و سفتی می شوند. با گذشت زمان، مفاصل می توانند قدرت را از دست بدهند و درد ممکن است مزمن شود. عوامل خطرناک برای این مورد  شامل وزن بیش از حد، سابقه خانوادگی، سن و آسیب قبلی (به عنوان مثال رباط متقاطع قدامی یا ACL، اشک،) می باشد.

هنگامی که علائم مشترک استئوآرتریت خفیف یا متوسط هستند، می توان آنها را با فعالیت با استراحت های زیر برطرف کرد:

با استفاده از درمان های گرم و سرد
فعالیت بدنی منظم
حفظ وزن سالم
تقویت عضلات در اطراف مفصل برای حمایت بیشتر با استفاده از وسایل کمکی
استفاده از داروهای ضد درد ( OTC) یا ضد التهابی)
اجتناب از حرکات تکراری بیش از حد

اگر علائم مفصلی شدید باشند، تحرک محدودی را می توان انجام داد و بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد، برخی از استراتژی های مدیریتی فوق می تواند مفید باشد.

آرتروز التهابی:

این واژه برای اشاره به بیماری‌های مختلف مانند آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک، اسپوندیلیت انکیلوزان، آرتریت ایدیوپاتیک نو جوانان (آرتریت روماتوئید جوانان) و غیره استفاده می‌شود. تمام این بیماری‌ها خود ایمنی بوده و ناشی از حمله‌ی سیستم ایمنی به بافت‌های خودی می‌باشند. علت دقیق این بیماری هنوز نا شناخته است. عوامل و علل احتمالی بسیاری در گسترش آرتروز نقش دارند که عبارتند از: عفونت، ترکیب ژنتیکی، ضربه و تا حدودی شرایط زیست محیطی.
درد در ناحیه‌ی مفاصل حرکات، بدن را محدود می‌کند. هم زمان با تشدید بیماری، اندام‌های مجاور مفاصل تحت تأثیر آن، دچار آسیب می‌شوند. اگر بیماری آرتروز التهابی از نوع شدید آن باشد امید به زندگی در بیمار نیز کاهش می‌یابد. آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریازیک نمونه هایی از آرتریت التهابی هستند. محققان بر این باورند که ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی می تواند باعث ایجاد خود ایمنی شود. سیگار کشیدن نمونه ای از یک عامل خطر زیست محیطی است که می تواند آرتریت روماتوئید را در افراد مبتلا به ژن های خاص ایجاد کند.
با انواع ایمنی و التهابی آرتریت، تشخیص زودهنگام و درمان تهاجمی بسیار مهم است. کاهش فعالیت بیماری می تواند به کاهش یا حتی جلوگیری از آسیب دائمی مشترک کمک کند. ریزش کردن هدف است و ممکن است از طریق استفاده از یک یا چند داروی شناخته شده به عنوان داروهای ضد رماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) به دست آید. هدف درمان کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از آسیب بیشتر مفصلی است.

آرتریت عفونی:

باکتری، ویروس یا قارچ می تواند به مفصل وارد شود و موجب التهاب شود. نمونه هایی از ارگانیسم هایی که می توانند مفاصل را آلوده کنند عبارتند از: سالمونلا و شیمگل (مسمومیت غذایی یا آلودگی)، کلامیدیا و گونوره (بیماری های منتقله از راه جنسی) و هپاتیت C) ) ، عفونت خون به خون، اغلب از طریق سوزن های مشترک یا تزریق.
در بسیاری از موارد، درمان به موقع با آنتی بیوتیک ممکن است عفونت  از بین ببرد، اما گاهی باعث آرتروز مزمن می شود.

آرتروز متابولیک:

اسید اوریک  به عنوان تجزیه کننده، یک ماده ای در سلول های انسانی و در بسیاری از غذاها تشکیل شده است. برخی افراد سطح بالای اسید اوریک را دارند زیرا به طور طبیعی بیشتر از مقدار مورد نیاز تولید می کنند یا بدن نمی تواند به اندازه کافی اسید اوریک متعادلی داشته باشد . در بعضی افراد، اسید اوریک تشکیل شده و به صورت کریستال سوزن مانند در مفصل ایجاد می شود و موجب درد شدید ناگهانی مفصلی یا نقرس می شود. نقرس می تواند در بخش های گوناگون اتفاق بیفتد و یا اگر سطوح اسید اوریک کاهش نیافته باشد، می تواند مزمن و باعث درد و ناتوانی مداوم شود.

آرتروز

تشخیص آرتروز:

تشخیص آرتروز اغلب با یک پزشک مراقبت اولیه آغاز می شود، که یک معاینه فیزیکی را انجام می دهد و می تواند آزمایش های خون و اسکن تصاویر را برای تعیین نوع آرتروز انجام دهد. اگر تشخیص قطعی شد که آرتروز التهابی است، متخصص بیماری های آرتروز یا روماتولوژیست باید درگیر شود. روماتولوژیست ها معمولا درمان مداوم آرتروز التهابی، نقرس و سایر موارد پیچیده را مدیریت می کنند. جراحان ارتوپد عمل جراحی مشترک، از جمله جایگزین های مفصلی را انجام خواهند داد. هنگامی که آرتروز بر سایر سیستم های بدن یا اعضا تاثیر می گذارد، دیگر متخصصان، از جمله چشم پزشک ها، متخصصین پوست و یا دندانپزشکان نیز ممکن است در تیم مراقبت های بهداشتی قرار گیرند.

چه چیزی می تواند در مورد آرتریت انجام شود؟
چیزهای زیادی وجود دارد که می توان برای حفظ عملکرد ، تحرک و کیفیت زندگی انجام داد. اطلاعات در مورد بیماری و گزینه های درمان، زمان گذاشتن برای فعالیت بدنی و حفظ وزن مناسب ضروری است.

آرتروز

آیا من آتروز دارم؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که ممکن است آرتروز داشته باشند، اما به دلایلی هرگز با پزشکان خود بحث نمی کنند. بسیاری از افراد مسن  این درد ها را به عنوان بخشی از دردهای پیری پذیرفته اند که نمی توان از آن اجتناب کرد و به همین دلیل با دکتر خود صحبت نمی کنند زیرا فرض می کنند که هیچ کاری نمی توانند انجام شود. افراد جوانتر با درد مفاصل، تورم یا سفتی حتی آرتروز را جدی نمیگیرند. و این باعث تعجب است که افراد در هر سنی  حتی کودکان ، می توانند آرتروزداشته باشند.

آرتروز

چرا حفظ سلامتی مفاصل مهم می باشد؟

سلامت جسمانی در تمام طول عمر، بخش مهمی از سلامتی، بهره وری، کیفیت زندگی و استقلال افراد است. اگر آرتروز دارید، می خواهید زودتر بدانید ، بنابراین می توانید اقدامات لازم را برای محافظت از مفاصل خود از ادامه درد و آسیب التهابی دائمی غیرقابل کنترل را انجام دهید. تشخیص و درمان اولیه می تواند بیش از پیش  مفاصل را نجات دهد. برخی از انواع آرتروز میتوانند به قلب و دیگر اعضای بدن آسیب برسانند. درمان سریع می تواند سلامت کلی شما را حفظ کند.

چرا تشخیص آرتروز”مشکل” است؟
آرتروز ممکن است ساده به نظر برسد، اما واقعا اینطور نیست. بیش از ۱۰۰ نوع آرتروز و شرایط مرتبط  آن وجود دارد. آرتروز می تواند به روش های مختلف شروع شود و قابل تشخیص است. می تواند به آرامی و خفیف باشد، یا اینکه می تواند به طور ناگهانی شروع شود و موجب شدت درد تا چند ساعت شود. علائم و نشانه ها می توانند با گذشت زمان برطرف شوند. ممکن است مسائل کلاسیک درد مفصلی، تورم و سفتی ایجاد شود و یا در ابتدا باعث ایجاد مشکلات بهداشتی ناخواسته مانند خستگی یا بثورات شود. علائم اولیه آرتریت ممکن است به دلیل آسیب یا نتیجه فعالیت “بیش از حد” اشتباه گرفته شود.
البته، هر درد یا درد مفصلی نیازی به درمان پزشکی ندارد، اما علائم مشخصی وجود دارد که می تواند چیزی را جدی تر از حد انتظار نشان دهد.

علائم و نشانه های آرتروز چیست؟ باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار علائم مشابه هستید و از خود می پرسید که: “آیا من دارم آرتروز دارم؟”. یک پزشک با تجربه و خوب آموزش دیده، جایی برای شروع است. از آنجا که انواع مختلفی از آرتروز و شرایطی که بر مفصل تاثیر می گذارد وجود دارد، تشخیص می تواند اشتباه باشد. اکثرا از پزشک مراقبت های اولیه خود شروع می کنند اما بعد از آن به متخصصان پزشکی به نام روماتولوژیست ها، متخصصان آرتروز و بیماری های مرتبط با آن مراجعه می کنند.
واقعیت این است که راه مطمئن برای جلوگیری از آرتروز وجود ندارد. اما شما می توانید به جلوگیری از آن کمک کنید، یعنی خطر ابتلا به بیماری خود را کاهش دهید و احتمال ابتلا به نوع خاصی از آرتروز را تاخیر ببخشید. بیش از ۱۰۰ نوع آرتروز و شرایط مرتبط وجود دارد و همه آنها دارای عوامل خطرناک، ویژگی های فردی، رفتار و شرایطی است که با بیماری همراه است.
فاکتورهای خطرناکی وجود دارد که قابل تغییر نیستند. این بدان معنی است که شما هیچ چیز را نمی توانید در مورد آنها انجام دهید. داشتن زن و داشتن سابقه خانوادگی آرتریت (نمایه ژنتیکی)، دو نمونه از عواملی است که باعث می شود افراد به احتمال زیاد  به انواع آرتروز مبتلا شوند.
در مقابل، برخی از عوامل خطر هستند که قابل تغییر است. آنها رفتار و شرایطی هستند که می توانند به منظور کاهش خطر ابتلا به آرتروز و یا تاخیر در شروع درمان به طور کلی تغییر کنند. در اینجا فقط چند نمونه آرتریت و بیماری های مرتبط با آن و عوامل مرتبط با آن قابل تغییر است.

استئوآرتریت – حفظ وزن مناسب
آرتریت روماتوئید – سیگار نکشید
نقرس – خوردن یک رژیم سالم، کم قند، الکل و پورین ها

در برخی موارد، جلوگیری از یک حادثه می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آرتروز را کاهش دهد. اجتناب از صدمات ورزشي از طريق تجهيزات مناسب، آموزش مناسب و بازي ایمن ميتواند اشک هاي ACL) ) رباط متقاطع صليب را که در چند سال يا چند دهه بعد باعث استئوآرتريت مي شود جلوگيری کند.
در حال حاضر، به دلیل اینکه دانشمندان به علل یا مکانیسم های این بیماری ها را به طور کامل درک  نکرده اند، پیشگیری واقعی، غیرممکن است. با این حال، امید است  که روزی برخی یا همه انواع آرتروز و شرایط مرتبط را از بین برد. پیشرفت ممکن است نزدیک تر از آن به نظر می رسد. در نظر بگیرید: بسیاری از انواع آرتروز به علت ترکیبی از استعداد ژنتیکی و یک عامل محرک مانند ویروس یا سم باشد.

آرتروز

کارهای انجام شده در درمان آرتروز:

بعضی از افراد معتقدند که در درمان اولیه آرتروز ، تجویز یک رژیم داروهای RA وجود دارد . به همین ترتیب، معتقدند، می تواند بیماری را در مسیرهای خود متوقف کند.
صلاح الدین کازی، مدرس دانشیار پزشکی داخلی و رئیس روماتولوژی در مرکز پزشکی دالاس، می گوید: “من معتقد هستم که که احتمالا دو سال پس از شروع علائم، طول می کشد.” “اگر RA برای دو سال درمان نگردد، اکثر افراد مبتلا به RA فرسایش شرایط را نشان خواهند داد، که نشان دهنده پیشرفت بیماری است.”
یک مطالعه اخیر adalimumab (Humira) به همراه متوترکسات یکی از دو نفر که مبتلا بهRA  زودرس بودند – کمتر از سه سال پیش تشخیص داده شد – در دو سال به بهبودی بالینی رسیده است. بیش از ۶۰ درصد از بیماران حداقل علائم بهبود ۵۰ درصد را نشان می دهند. اثرات درمان ترکیبی به زودی به مدت دو هفته مشاهده شد و این اختلاف در طول دو سال مطالعه پایدار بود.
مطالعه دیگری که مداخله قطعی در تحقیقات جدید آرتریت روماتوئید جدید (DINORA) است، بررسی استفاده از infliximab (Remicade) در افراد مبتلا به RA بسیار التهاب اولیه (کسانی که کمتر از ۱۴ هفته داشتند) برای بررسی اینکه آیا می توان از آن جلوگیری کرد توسعه بیماری مخرب
کارشناسان می گویند در حالی که ایده آل برای شروع درمان در اسرع وقت، درمان تهاجمی در طول دوره بیماری ضروری است.
دکتر Kavanaugh می گوید: “اگر قبل از این علامت دو ساله بدون درمان یا درمان باشید که به اندازه کافی پرخاشگر نیست، همه چیز از دست نمی رود.”


منبع:

https://www.arthritis.org

دفتر مرکزی

تهران، یوسف آباد، خیابان 64
پلاک 15، طبـقه 4، واحـد 12

 

اطلاعات تماس

تلفـن : 02188622820
ایمیل : info[AT]tavanafza[DOT]com

عضویت در خبرنامه

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت توان افزا بهبود می‌باشد